Argania – drzewo arganowe

Drzewo arganowe – „Argania Spinosa”, jest jednym z najstarszych drzew na Świecie, rośnie tylko w południowej części kraju (w okolicach Agadiru) na terenach obejmujących 700,000-800,000 hektarów (jest około 21 milionów drzew). Jest to obecnie gatunek chroniony, gdyż w ciągu ostatnich 100 lat ponad 1/3 zasobów drzewa arganowego wymarła. Drzewo arganowe rośnie w ekologicznie czystym środowisku na obszarze wpisanym w 1998 roku na listę rezerwatów biosferycznych UNESCO. Próby sadzenia drzew arganowych w innych krajach nie powiodły się. A ponieważ z jego owoców otrzymuje się wspaniały olej – nazywane jest w Maroku drzewem życia.

drzewoarganowe2

Rośnie  do 10 metrów wysokości, a korona drzewa posiada średnicę do 14 metrów. Drzewo arganowe  jest idealnie przystosowane do ostrego klimatu suchego i ubogiego w sole mineralne. By drzewo mogło egzystować i owocować w warunkach pustynnych, musi posiadać korzenie sięgające wody gruntowej i tym właśnie szczyci się drzewo arganowe – jego korzenie dochodzą do 30 metrów głębokości w ziemi.  Argania żyje i owocuje średnio 150-200 lat, dość często spotykane są egzemplarze około 400-letnie. Drzewo arganowe owocuje co drugi rok, a w latach szczególnie suchych robi sobie dodatkowo przerwy.

Owoce arganii przypominają wyglądem oliwki, choć są od nich większe. Pod mięsista skórką znajduje się pestka, która skrywa jedno, dwa, a nawet trzy ziarna w kształcie migdała. Te owoce to przysmak kóz. Mięsista część zostaje strawiona, pestki pozostają i to właśnie one są wykorzystywane do produkcji cennego oleju – arganowego. Zbiory owoców przypadają na czerwic – lipiec – sierpień.

Podstawowe informacje: (wikipedia)

listopad2013 2 (2)

Argania żelazna

Systematyka: Domena eukarionty
Królestwo: rośliny
Klad rośliny: naczyniowe
Klad rośliny: nasienne
Klasa: okrytonasienne
Klad: klad astrowych
Rząd: wrzosowce
Rodzina: sączyńcowate
Rodzaj : argania
Gatunek:  argania żelazna
Nazwa systematyczna: Argania spinosa

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
Argania - drzewo arganowe, 5.5 out of 10 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *